Canon EOS M5 15-45mm IS STM Aynasız Makine

5.349,00 ₺
Vergi dahil
Canon EOS M serisinin ilk üyesinden sonra çıkan üçüncü model olan EOS M5 kendini aşan farklı bir model olarak göze çarpıyor. Gelin hep beraber inceleyelim. Bakalım EOS M5 neler ile geldi, artıları ya da eksileri neler görelim.
Adet:

Review:

Canon EOS M serisinin ilk üyesinden sonra çıkan üçüncü model olan EOS M5 kendini aşan farklı bir model olarak göze çarpıyor. Gelin hep beraber inceleyelim. Bakalım EOS M5 neler ile geldi, artıları ya da eksileri neler görelim.

Canon aynasız fotoğraf makinelerine ilk girişi EOS M ile yapmış ve sonrasında da adından çok söz ettirmemişti. Yani sadece aynasız makine üretmek için üretmiş gibi hissedildi ve EOS M en iyi satış rakamlarına son döneminde ulaştı. Çünkü fiyatı ilk çıktığında bir hayli yüksekti. EOS M’nin yenilenmesi gerekiyordu ve yeni bir model çıkarmayalı yaklaşık 2 yıl geçmişti. EOS M3 ile ciddi bir model çıkarsa da alt seviyeye hitap edebilecek EOS M10 ile serinin üçüncü üyesi piyasaya çıktı. Aslında bu modellerin hepsi EOS M5’in habercisi olarak görülebilir. Zira hepsinden çok daha iyi özellikleri ve görünüme kavuştu diyebiliriz.  Peki EOS M5 ile neler geldi. Bunları inceleyelim.

 

24.2MP APS-C CMOS Sensör ve DIGIC 7 Görüntü İşlemci

24.3MP gibi iyi bir çözünürlük değeri sunan Canon bu sensörü 750D ve 760D modellerinde de gördüğümüz sensör özelliklerini taşıyor diyebiliriz.  Önceki modellerden tanıdığımız 18MP çözünürlükteki modellerden kendini yıran model ile büyük boyutta baskı almak ve/veya crop yapsanız bile bozulmayacak fotoğrafla almanız sağlanmış. APS-C CMOS sensör 1.6x crop olması dolayısıla kullanılan objektiflerden biri olan 15-45mm IS STM, 24-72mm 35mm eşdeğerine ulaşıyor. Bu da geniş açıda iyi bir seviyede olduğunu gösteriyor.

DIGIC 7 Görüntü işlemci ve CMOS sensör sayesinde 100-25.600 ISO aralığında daha iyi fotoğraflar alabilirken bu değer gece çekimlerinde de avantaj sağlıyor. Full HD video çekiminde 50/60fps kayıt yapabilen M5, Sürekli AF değerinde 7fps; AF Lock ile birlikte 9fps sürekli seri çekim hızına erişebiliyorsunuz. Bir aynasız makine için bu değerin oldukça iyi olduğunu, DSLR modeller ile karşılaştırıldığında mükemmel olduğunu söyleyebiliriz.

DUAL Pixel CMOS AF Sistemi

Canon EOS M5, çift pixel cmos af sistemini kullanan nadir Canon modellerinden bir tanesi. Özellikle konu takibi ve hızlı AF konusunda oldukça etkili olan sistemin dokunmatik ekran üzerinden gerçekleştirilebilmesi de en büyük avantajı. AI servo modunda konu takibini rahatlıkla yapabilen sistemin, karanlık ortamlardaki performansı da tartışılmaz derecede iyi. Yüz algılama sistemi sayesinde çekim yaptığınız kişinin yüzünü de algılayan sistem netsiz videolar çekmenize de engel oluyor.

Digital IS

Dahili olarak 5-axis yani 5 yönlü titreşim engelleyicinin yer aldığı sistem sensör hareketi ile birlikte değil dijital olarak gerçekleşmekte. Hareketli elde çekimlerde, özellikle videolarda tercih edilebilir olan titreşim engelleyici, fotoğrafta anı durdurma konusunda oldukça etkili olduğu söylenebilir.

Canon EOS M5 Body Yapısı

Body yapısı olarak gelişmiş aynasız makineler ile benzer bir dış görünüşe sahip olan EOS M5, kullanılan malzeme olarak da kaliteden ödün vermemiş. DSLR modelleri andıran bir görünüme kavuşan modelin titanyum gri ve siyah kauçuk yapıdan oluşan dizaynı oldukça şık.

EOS M5 Dahili Vizör

0,39” boyutunda 2.36 milyon noktadan oluşan elektronik vizör görüntü aktarımı konusunda oldukça hızlı ve kullanışlı. Gördüğünüz görüntünün aynısının fotoğraflarınıza yansıyacağına emin olmalısınız. Tüm ayarların vizörden izlenebildiği gibi, vizör kapsamının yaklaşık %100 alınması ise Giriş ve orta seviye DSLR modellerde olmayan bir özellik.

Canon M5 LCD Ekran

3,2” yani 8cm gibi büyük bir LCD ekran kullanılan modelin ekran boyut oranı ise 3:2 olarak belirlenmiş. 85° yukarı 180° aşağı hareket eden LCD panel, %100 kapsam alanı ile tam ekran görüntüyü görmenizi sağlıyor.

Bluetooth ile Görüntü Paylaşımı ve Uzaktan Kumanda

Bluetooth ile görüntü paylaşımı yapabileceğiniz Selphy yazıcılar ve CS100 gibi ürünler kolaylık sağlayan aksesuarlar olarak görülebilir. Bluetooth ile akıllı cihazlarla doğrudan kumanda kontrolü yapabileceğiniz M5 özellikleriyle şaşırtmaya devam ediyor.

EOS M5 ile Dahili WiFi ve NFC

Artık tüm cihazlara bu özelliğini eklemeye başlayan Canon DSLR modeller ile birlikte Aynasız modellerde de dahili bir WiFi hizmeti sunuyor. Görüntü aktarımı, remote kontrol, doğrudan paylaşım ve baskı gibi artı özellikler sunan sistem yanınızda sürekli bir depolama birimi bulundurmanızın da önüne geçiyor. Dosyalarınızı sosyal medyada paylaşımı kolay hale getirebilir ve depo işlevi gören sitelere telefonunuz vasıtasıyla doğrudan aktarabilirsiniz.

Özetle Canon aynasız fotoğraf makineleri pazarında adından söz ettirmek istiyor. İlk üç model çok bir hamle yapamasa da en son modeli olan EOS M5 ile bunu başarabileceğini gösteriyor. Özellikleri ile üst sınıf DSLR modelleri aratmayan, tek eksiğinin full frame yerine crop sensör kullanması olarak görebileceğiniz M5, bunu da eksi yönden artıya çevirebilen bir model ile geldi diyebiliriz. Zira Full frame bir sensör boyutuna erişen bir Canon Aynasız modelinin de yakın zamanda duyurulacağından endişemiz yok.

 

 

1279C012AA

No customer reviews for the moment.

Menü
Kapat
Geri
Hesap
Kapat